Normalność w polskim bagienku

Wpis

piątek, 27 stycznia 2012

"Wszelkie prawa zastrzeżone"

 

Zgadzam się z opinią prof. Romana Kuźniara - " Protesty w sprawie ACTA to była manipulacja". W jaki sposób ACTA zagraża swobodom w necie ?. ACTA tylko ma na celu ograniczenie bezprawne korzystanie z czyjeś własności intelektualnej. Straszenie ACTA jest identyczną manipulacją jaka była trzy lata wstecz, kiedy światowe media informowały o pandemii grypy A/H1N1. Próbowano wtedy napuścić polską opinię publiczną na rząd, kiedy ten nie chciał wydać gigantycznych pieniędzy na zakup szczepionek przeciw grypie .

Zdaniem obrońców swobód w internecie może prowadzić to do blokowania różnych treści i cenzury w imię walki z piractwem. Powiem szczerze, taka "argumentacja" jest bzdurna, kłamliwa i pozbawiona sensu. Tu nie chodzi o żadną cenzurę, tylko ukrócenie piractwa w sieci. Mają o co walczyć osoby zajmujące się handlem nielegalnym oprogramowaniem, statystyki są bezwzględne.

1. Jak podaje Business Software Alliance (BSA), powołując się na badania IDC, w 2010 roku wartość nielegalnego oprogramowania a świecie osiągnęła poziom 59 mld dolarów. Jeszcze w 2003 roku liczba ta była o połowę niższa.

2. Według tego samego badania obrót nielegalnymi programami w Polsce wyniósł w 2010 roku prawie dwa miliardy złotych. Rekordzistą pod względem naruszenia praw autorskich został pewien student z Tarnowskich Gór. W jego komputerze policja znalazła programy warte 3,6 mln zł. Trzeba pamiętać, że piractwo dotyczy zarówno oprogramowania, jak i filmów oraz muzyki, a ostatnio także e-booków.

Perspektywa utraty 2 mld z nielegalnego procederu, to była JEDYNA przyczyna masowych protestów w Polsce przeciw ACTA. Młodzi ludzie zostali perfidnie okłamani i zmanipulowani hasełkiem o cenzurze neta, być może część protestujących hołduje filozofii - " Walić ACTA - i tak ściągnę co chce" i podobnie postępują jak opisany student z Tarnowskich Gór.

Każda osoba korzystająca z netu, spotkała się oto z takim napisem - " Wszelkie prawa zastrzezone. Kopiowanie i publikacja bez zgody autora zabronione" oraz " Materiał ten jest ograniczony prawami autorskimi oraz innymi prawami i nie może być kopiowany, publikowany i rozprowadzany w żadnej formie". Proste, zrozumiałe i nie podlegające żadnej dyskusji... ale ...

....Tylko dla osób które zostały WYCHOWANE w poszanowaniu dla prawa, przyjętych ogólnych norm społecznych oraz w poszanowaniu CZYJEŚ WŁASNOŚCI.

Szczegóły wpisu

Tagi:
Autor(ka):
krzysztof10m
Czas publikacji:
piątek, 27 stycznia 2012 07:55

Polecane wpisy